Ana Sayfa Köşe Yazısı, Manşet, Son Dakika Haberler, Tokat Haberler 14 Ağustos 2018 1922 Görüntüleme

ÜLKEYE, DEVLETE VE MİLLİ ÇIKARLARA MUHALEFET OLMAZ

 

Laik kesimin önemli isimlerinden İstanbul Barosu eski başkanı Prof. Dr. Ümit Kocasakal geçtiğimiz gün yaptığı açıklamada, “Ülkeyi yönetenlere muhalefet olur ve olmalıdır. Fakat devlete, ülkeye ve milli çıkarlara muhalefet olmaz. İktidara kızıp ‘oh olsun’ demek doğru bir yaklaşım değildir.” dedi. Ülkemizin bugün yaşadığı sıkıntıları göz önüne aldığımızda, Kocasakal’ın bu açıklaması önemli olduğu kadar değerlidir de.

Değerlidir, çünkü yaşadığımız zemin ve zamanda ulusal çıkarlar söz konusudur. Hâl böyleyken bu mesaj; iktidara olan öfkesi aklının önüne geçmiş- sağlıksız görüşleri ileri sürenlere verilmiş iyi bir mesajdır. Aramızda her türlü tartışmayı yapar, seçim sürecinde ayrı partilerin kazanması için çaba gösterir, ama yurt savunması söz konusu olduğunda bir araya geliriz; işte bu, Anadolu topraklarına özgü bir durumdur. Dolayısıyla Ümit Kocasakal, bu realiteyi öfkesini aklının önüne geçirenlere yeniden hatırlatmıştır.

Bu konuda sıklıkla yazı yazan biri olarak bir ay kadar önce yayımladığım bir köşe yazısında tek ihtiyacın yerli ve milli bir muhalefet olduğuna dikkat çekerek şöyle demiştim: “Ülkedeki muhalefet boşluğunun bir yansıması olarak sıklıkla ele aldığımız CHP’de; Bülent Ecevit’in ‘Toprak işleyenin, su kullananın’ sloganıyla hayat vermeye çalıştığı, Başbakanlık yaptığı dönemlerde de imkânlar ölçeğinde bu anlayışta halkçı politikalar üretmekte başarılı olduğu milli duruşu yeniden egemen kılmak, en önemli hedef olmalıdır.”

Yine geçen yıl yazdığım ve “Ülke; ateş hattındaki bir coğrafyada kaderini tayin ederken, 15 Temmuz 2016’da yaşadığı travmayı daha atlatamamışken, emperyalistlerin topyekûn bir saldırısı ile karşı karşıya iken, üzgünüm ki, siyasetin dili halkın diline yabancı kalmıştır. Türkiye’nin yeni bir siyasete, yeni bir anlayışa, yeni bir vizyona; özetle ‘yeni bir muhalif anlayışa’ ihtiyacı vardır. Halkın değerlerine saygılı, körü körüne muhalefet değil; bilimsel ve akılcı çözümler ile yurtsever bir politik program, yurttaşlarımızın beklentisidir. Bu beklentiye cevap verecek siyasi irade de, yine bu milletin içinden çıkacaktır” ifadelerine yer verdiğim başka bir yazımda, toplumun bu konudaki beklentisini özetlemeye çalışmıştım.

Ve şimdilerde emperyalist kuşatma altına alınmak istenen ülkemize sahip çıkma noktasında herkesin farklılıklarını bir kenara bırakarak memleketin esenliği için milli bir duruş göstermesi gerektiği günlerden geçiyoruz. Türkiye’nin Amerika eliyle dizayn edilmesini kabul etmeyeceğiz. Milli iradenin tecellisi neticesinde işbaşına gelen meşru hükumeti ve Cumhurbaşkanı’nı zora sokacak bütün küresel saldırılara karşı duracağız, hükumetin ve Cumhurbaşkanı’nın yanında olacağız.

Bu irade aynı zamanda, emperyalizme karşı olması gereken milli duruşun ifadesi olarak herkesin göstermesi gereken tavrın da adıdır.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site by Uzman Tescil