Ana Sayfa Gazete Manşeti, Gazetemiz, Köşe Yazısı, Manşet, Manşet Yanı, Son Dakika Haberler, Tokat Haberler 16 Kasım 2020 7952 Görüntüleme

YEREL SİYASETCİLER

YEREL SİYASETCİLER
Akpartinin sabık merkez ilçe başkanı Avukat Ömer Faruk Doğanöz,ün, 2 aylık merkez ilçe başkanlığından istifasını duyurduğu, veda mektubunda ki zehir zemberek açıklaması, Akpartililerde şok etkisi yarattı.
19 eylül 2020 tarihinde yapılan Akparti merkez ilçe kongresinde merkez ilçe başkanlığına getirilen Avukat Ömer Faruk Doğanöz,Geçtiğimiz gün, il başkanı Metin Polat ın yeniden il başkanlığına aday olmayacağını açıklaması ve görevinden istifası sonrası, Merkez ilçe başkanlığından istifa etti. İstifa öyle bir zamanda geldi ki, akillara ilk gelen soru, acaba Akparti Tokat teşkilatında ekip çalışması teşkilat ruhunun önünemi geçti oldu. İlçe başkanı Doğanöz ‘ün Değerli dava arkadaşlarım diye başlayan mektubunun geliş zamanı ve içeriğinde barındırdığı mâna,Akparti teşkilat mensuplarını zân altında bırakan cümlelerle dolu.

“Bizi biz yapan ve diğerlerinden ayıran en önemli unsurun, hiç şüphesiz, hırstan arındırılmış, hizmet Sevdası olduğunun bilinciyle, her türlü makam hırsı ve koltuk sevdasından beri oldum cümlesinin ardından gelen ve âdeta partisi ile gemileri yakan ayrılışın, koltuğu kaybetme telaşından başka izah edilir yanı yok. Zahmetsiz mücadelesiz getirildiği görevden,kendisini o göreve getirenler tarafından istifasının istenmesini bir türlü hazmedemeyen birisinin, içinde bulunduğu durumu ifade eden bu cümleleri, koltuk hırsından başka nasıl izah edilir.

Yine mektubunda belirttiği Lıdere tam bir sadakat ile bağlı kalmak olarak algıladığı parti içi demokrasiye, göreve gelirken sıkı sıkıya bağlı kalıp, görevden ayrılırken ,ayrılışını biat kültürüne isyan olarak ifade etmek hangi akla hizmettir bunuda anlayabilmiş değilim.
Görevden ayrılışını isim belirtmeden parti içindeki bir kısım yerel siyasetçilere bağlayan Avukat Doğanöz ün, bu tamlamayla da kimleri kastettiği ayrı bir muamma.Siyasi literatürde milletvekillerini yerel siyasetçi olarak tanımlamak mümkün olmadığı gibi,şehrin belediye baskanınindan da siyasi bir figür olarak bahsetmek abesle iştigaldir. Yani demem o dur ki, yerel siyasetçiler, tanım olarakta, işaret olarakta, il başkanını ,ilçe başkanını ve yönetimlerini ,kısaca teşkilatı ifade eder.Ilçe başkanının da tek muhatabı şüphesiz il başkanıdır.Yani sayın Avukatın bilmeden ateş ettiği hedef il Başkanı Metin Polat dır.Belli ki kendi ifadesi ile, ne 3 yıllık particilik geçmişi, nede 2 aylık yöneticilik tecrübesi, siyaset kültürüne hicbir katkı sağlamamıştır.
“ 2023 vizyonu,Parti içi demokrasi ve mutlak hizmet anlayışı yönünden derin görüş farklılıklarımız neticesinde, malum olan yerel siyasetçilerin, ısrarla empoze etmeye çalıştığı biat kültürünü sert dille ve defaatle reddedip, kibir abidesi kişilere karşı, dikilmeden ama istisnasız her fırsatta dik durmuş olmanın gururunu ve onurunu yaşamaktayım.” Bu nasıl bir kibir, bu nasıl bir egodur ki ,daha 2 aylık kısacık görev süresinde, kendisine bu kadar misyon yüklemiştir. Hepi topu iki ay gibi kısa bir sürede kendisinden kim ne isteyebilir, yada bir merkez ilçe başkanının verebileceği ne vardır ki sayın avukat böylesine bir dik duruş sergilemiştir..Siyasette bu soruların cevabı maalesef yok.”Şahsi İkbal lerinden başka kaygıları olmadığını üzülerek müşahede ettiğim, yerel siyasetçiler dediği teşkilatları ile 2017 den buyana siyaset yaparak neden zaman kaybetmiştir.Yada böyle olduğunu yenimi farkedmiştir. istifa etmek kovana çomak sokulunca mı aklına gelmiştir.
.Akparti içersinde şüphesiz kimin il başkanı olacağı, kimin ilçe başkanı olacağı, belki sadece Akpartilileri ilgilendiriyor olabilir,doğrudurda. Ancak iktidar partisinde kimin il başkanı kimin ilçe başkanı olacağı bir Tokat lı olarak hepimizi ilgilendirir.
18 yıllık Akparti iktidarından yeterince faydalanamamak üzerine yapılan şikayetlerin başında maalesef Akparti teşkilatları arasındaki uyumsuzluk ilk sıraya gelir.Onun içindir ki milletvekilleri ile, belediye başkanı ile, il genel meclisi ile, hatta ilin valisi ,üniversitesi ile uyumlu bir Akparti teşkilatı Tokat için kurtuluş olacaktır.Onun içindirki Akparti , egosu tavan yapmış, gurur ve kibir abideleri ile değil, önceliği Tokat Olan, Tokat ın problemlerini parti problemlerinin önünde tutan yöneticilerle, Tokat ın ,dolaysı ilede partisinin ikbalini kazanacaktır.
Yoksa bu şehirde Tokat barosuna kayıtlı yüzlerce avukat bulmak mümkün.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site by Uzman Tescil